Aktualitātes

Muzeja ekspresizstāde jaunajā ugunsdzēsības depo Jaunpils ielā, 13, Rīgā

Š.g. 12 jūnijā, atzīmējot Rīgā izbūvētā   ugunsdzēsības depo Jaunpils ielā 13 durvju simboliskas atvēršanas svētkus, jaunajā depo muzejs atklāja Rīgas 2.ugunsdzēsības daļas vēsturei veltītu ekspresizstādi “2. ugunsdzēsības daļa senatnē un šodien”. 19.un 20.gs. mijā  Rīgā strauji attīstījās ugunsdzēsības dienests. No 1886.gada līdz 1902. gadam pēc Rīgas pilsētas galvenā arhitekta Reinholda Šmēlinga projektiem uzbūvēja četrus depo, t.sk. Akmeņu ielā 17. 1896.gadā izbūvētajā ugunsdzēsības depo Akmeņu ielā 17 līdz 2019.gada pavasarim pēdējā pusgadsimta laikā darbojās Rīgas 2.ugunsdzēsības daļa, kas pašlaik pārcēlusies uz jauno mājvietu Jaunpils ielā 13. Jaunā depo celtniecības darbu pasūtītājs ir IeM Nodrošinājuma valsts aģentūra, projektu izstrādāja Akciju sabiedrība “Komunālprojekts”, celtniecības darbus veica būvuzņēmums SIA “Skonto būve” . Depo ir pirmais šajā gadsimtā izbūvētais Rīgā un septītais jaunuzceltais Latvijā. Lai jaunās telpas cilvēkiem nes gaismu, veiksmi, laimi, jaunas idejas un izaicinājumus!

Polijas Republikā izdota Černobiļas AES avārijas seku likvidatoriem no Latvijas veltīta grāmata “Nezināmā vēsture”

Vakar, 11. jūnijā, kopā ar Černobiļas atomelektor avārijas seku likvidācijas dalībnieku, toreizējo Baltijas Kara apgabala Civilās aizsardzības pulka Radiācijas un ķīmiskās rotas Pirmā vada komandieri Gunāru Opmani ar dzīvesbiedri muzeju apmeklēja Polijas Republikas Krakovas Jagiellonskas universitātes pasniedzējs doktors Pāvels Sekula (Pawel Sekula), prezentējot tikko iznākušo Latvijas iedzīvotāju- Černobiļas AES avārijas seku likvidācijas dalībnieku piemiņai veltītu grāmatu “Černobiļas likvidatoriem, nezināmā vēsture”, kas iznākusi poļu valodā un pašlaik tiek tulkota, lai kļūtu pieejama plašam lasītāju lokam Pasaulē. Grāmata tapusi ar Latvijas iedzīvotāju - Černobiļas AES seku likvidatoru un mūsu muzeja atbalstu. Patiess gandarījums par ārzemju autora veikto dziļu un pamatīgu pētījumu, jaunas vēstures lapaspuses atvēršanu, lai nākošās paaudzes varētu patiesi lepoties ar savu tautiešu ieguldījumu globālās nelaimes  seku ierobežošanā. Pateicībā un cieņā vēlam turpmākus panākumus doktoram Pāvelam Sekulam turpmākā nezināmās vēstures notikumu izzināšanā un iemūžināšanā!

Rīgas Stila un modes tehnikuma programmu "fotogrāfs" un "foto dizaina speciālists" audzēkņu foto izstāde – “Jugla gadalaikos”

30.05.−31.07.2019. Latvijas Ugunsdzēsības muzejā jau otro gadu tiek eksponēta Rīgas Stila un modes tehnikuma audzēkņu radošo darbu izstāde, veicinot skolēnu gandarījumu un atbildību par labi padarītu darbu un apziņu par radošās izpausmes nozīmi sabiedrībā. Šī gada tēma ir meklējama gadalaiku burvībā Rīgas mikrorajona Jugla (kurā atrodas Rīgas stila un modes tehnikums) ikdienā. Fotogrāfijās iemūžinātas ainavas dažādos gadalaikos no viena skatu punkta. Praktisko mācību darbu stundās skolas audzēkņi apgūst foto tehniskās zināšanas un praktiskas iemaņas, attīsta harmonijas izjūtu un radošu garu. RSMT foto praktisko darbu vada skolotāja − Linda Ratuta. Izstāde ir skaists devums par godu Latvijas 100 gadadienai un valsts viesiem, ir interesanta ne tikai Juglas iedzīvotājiem, bet arī jebkuram interesentam. Izstādes, kā Rīgas Stila un modes tehnikuma un Latvijas Ugunsdzēsības muzeja radošās savienības turpinājuma mērķis ir jaunatnes drošības kultūras, gaumes un skaistuma sajūtas attīstības veicināšana mērķtiecīgi, lietderīgi un radoši organizējot brīvo laiku…

Eiropas Muzeju nakts 2019

Sestdien, 18. maijā, dienu pēc Ugunsdzēsēju un glābēju dienas, solidāri ar citiem Eiropas Savienības dalībvalstu muzejiem, muzejā notika Muzeju nakts 2019  pasākums. No plkst. 19.00 līdz 01.00 interesenti bez maksas apmeklēja muzeja ekspozīciju un izmantoja iespēju iepazīties ar modernāko ikdienā izmantojamo ugunsdzēsības un glābšanas tehniku, aprīkojumu, iekārtām un ekipējumu.    

Piemin Černobiļas atomelektrostacijas avārijas 33.gadadienu

26 aprīlī Rīgas Stradiņa Universitātes Klīniskās slimnīcas teritorijā, pie piemiņas akmens, notika   Černobiļas atomelektrostacijas avārijas 33. gadskārtai veltīts atceres pasākums , ko organizēja Latvijas Savienības „Černobiļa” vadība.  Vēlāk Iekšlietu ministrijā svinīgā ceremonijā avārijas seku likvidācijas dalībniekiem pasniedza īpaši izveidotu Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieka piemiņas zīmi. Pasākuma ietvaros bija apskatāma Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem Latvijas iedzīvotājiem veltīta ekspresizstāde. 

Ceļojošā izstāde "Jūs neaizmirsīsim!" Jelgavā

No š.g. 26.aprīļa līdz 10.maijam Jelgavas pilsētas pašvaldības administrācijas Sabiedrības integrācijas pārvaldē ,   Skolotāju ielā 8, Jelgavā apskatāma Latvijas Ugunsdzēsības muzeja veidotā tematiskā  i zstāde „Jūs neaizmirsīsim!”, kas veltīta Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieku varoņdarbu atcerei.  

Slavas galerijas atklāšana muzejā

Trešdien, š.g. 17. aprīlī, atceroties tuvojošos 33.gadskārtu kopš Černobiļas AES avārijas seku likvidācijas sākuma, muzejā svinīgi atvērta apbalvotajiem avārijas seku likvidācijas dalībniekiem veltīta Slavas galerija. Atklājot galeriju klātesošos uzrunāja Černobiļas AES avārijas seku likvidācijas dalībnieks Ekselence Valdis Zatlers, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks ģenerālis Oskars Āboliņš, Latvijas Savienības “Černobiļa prezidents Arnolds Vērzemnieks un viceprezidents, Savienības augstākā apbalvojuma “Goda zīmes” Domes priekšsēdētājs Māris Šops. Tika pasniegti apbalvojumi amatpersonām un aktīvistiem par ieguldījumu avārijas seku likvidācijas dalībnieku sociālās nodrošināšanas, veselības aprūpes un citu ievērojamu atbalsta pasākumu realizēšanā. Klātesošos uzrunāja un sveica Līvānu un Aizkraukles pašvaldību vadītāji. Pasākuma dalībnieki atmiņai kopā fotografējās vēsturiskajā Ugunsdzēsēju laukumā Hanzas ielā 5 un tika atklāta Latvijas Savienības “Černobiļa” valdes locekļa Vladimira Cenkura personālā foto izstāde “Ceļojums no Latvijas pa Krievijas pilsētām”.        

Latvijas Savienības “Černobiļa” valdes locekļa Vladimira Cenkura fotoizstāde “Ceļojums no Latvijas pa Krievijas pilsētām”

11.04. − 18.05.2019. Šī gada 17. aprīlī, plkst.15:00, Latvijas Ugunsdzēsības muzejā tiks atklāta Černobiļas AES avārijas 33 gadskārtas atceres veltīta fotoizstāde “Ceļojums no Latvijas pa Krievijas pilsētām” . Fotogrāfiju autors Vladimirs Cenkurs pēdējo 15 gadu laikā veidojis četras fotoizstādes. Pilsonis un valsts patriots ar aktīvu un striktu dzīves pozīciju. Černobiļas AES avārijas seku likvidācijas dalībnieks, kopš 2010.gada Latvijas Savienības “Černobiļa” Valdes loceklis. Dzīvo Līvānos. Pensionārs. V.Cenkurs dzimis Igaunijā, absolvējis augstskolu Maskavā, strādājis vadošajos amatos dažādos PSRS celtniecības uzņēmumos. Ar fotogrāfiju nodarbojās no skolas gadiem un visaktīvāk pēc 1986. gada traģēdijas Černobiļas AES. Apbalvots ar Goda rakstu, piemiņas nozīmēm un medaļām. Izstādi veido autora fotouzņēmumi Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieku ekskursijas brauciena laikā no Rīgas uz Sanktpēterburgu, ietverot Pleskavu, Pečorus, Sanktpēterburgu, Puškinu, Pavlovsku, Pēterhofu un Gatčinu. Fotoizstādes galvenais mērķis ir iepazīstināt skatītājus ar kaimiņvalsts Krievijas seno pilsētu arhitektūru, kultūras un vēsturisko mantojumu, ievērojamām vietām, ikdienas pilsētas dzīvi, dabas skaistumu un svētku svinēšanas tradīcijām Latvijā. Latvijas fotogrāfijās – ainava, putni, Līvānu pilsētas svētki un Daugavpils baznīca.

Gruzijas kolēģu vizīte muzejā

Gruzijas Ārkārtējo situāciju dienesta delegācijas vizītes ietvaros š.g. 22. martā ar Latvijas Ugunsdzēsības muzeja ekspozīciju iepazinās Gruzijas Iekšlietu ministrijas Ārkārtējo situāciju dienesta Civilās drošības uzraudzības Departamenta priekšnieks pulkvedis Roins Varshanidze un Valsts rezervju un civilās aizsardzības dienesta aģentūras vadītājs Zaza Pantsulaia. Panākta vienošanās par kontaktu dibināšanu starp mūsu un Gruzijas Ugunsdzēsības muzeju un informācijas apmaiņu ugunsdzēsības vēstures pētniecības jomā.