Aktualitātes

Izglītojamo konkurss drošības pamatu zinībās

Š.g. 27. un 29. novembrī muzejā norisinās tradicionālais Rīgas 4. klašu skolēnu konkurss “Pieskati uguni”, kur izglītojamie sacenšas zināšanās ikdienas drošības pamatos un demonstrē iemaņas praktiskai rīcībai ekstremālās situācijās. Pirmajā konkursa dienā šķēpus krustoja deviņu Rīgas skolu komandas, kur 1. vietu izcīnīja Rīgas 88.vidusskola, otrie zinošākie un veiklākie bija Rīgas 34.vidusskola un bronzu gadam nopelnīja Rīgas 86.vidusskolas komanda. 29. novembrī uzvarēja Rīgas 93. vidusskolas komanda, otrie bija Rīgas Jāņa Poruka vidusskola un trešo vietu nopelnīja Rīgas Imantas vidusskola. 5.decembrī pusfinālā uzvarējušās komandas Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžā Ķengaraga ielā 3, Rīgā startēs finālā, lai izšķirtu  spēcīgāko trijnieku galvaspilsētā.   Konkursā iegūtais izglītojamajiem dzīvē palīdzēs saglabāt augstu drošības kultūru, uzvarētāji ir visi un ikviens dalībnieks. Vēlam veiksmi turpmāk!  

ZAUDĒTS VISDĀRGĀKAIS

Muzeja ekspozīcijas sadaļa atgādina, ka 2013.gada 21.novembrī Priedaines ielā 20, Rīgā notika lielākā traģēdija Latvijā kopš valstiskās neatkarības atjaunošanas un viena no lielākajām pēc upuru skaita būvnozarē Eiropā pēdējo vairāk, kā  20 gadu laikā, kad iegruva lielveikala „Maxima” jumts 1500 m² platībā, izdzēsa 54 cilvēku, no tiem trīs ugunsdzēsēju glābēju dzīvības, ievainoja vairākus desmitus cilvēku, tai skaitā 12 glābējus. Četras diennaktis glābšanas darbus veica 493 ugunsdzēsēji glābēji, neatliekamo palīdzību cietušajiem sniedza 25 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes, ar cietušajiem un bojā gājušajiem strādāja 27 valsts policijas amatpersonas, sabiedrisko kārtību nodrošināja 309 Rīgas Pašvaldības policijas darbinieki ar 60 spec. transportlīdzekļiem, glābšanas darbu atbalsta pasākumus veica desmitiem Nacionālo Bruņoto spēku militārpersonas. Neaizmirsīsim zaudētos, dzīvosim un strādāsim atbilstoši sirdsbalsij, lai uzvar veselais saprāts un šāda nelaime mūs nekad nepiemeklē!

Latvijas valsts aizsardzības fonda “LĀČPLĒSIS” apbalvojums

Šodien, 8. novembrī muzejā Latvijas valsts aizsardzības fonda (LVAF) “LĀČPLĒSIS” prezidents Jānis Ivars Kasparsons  kopā ar Latvijas Ugunsdzēsības sporta federācijas viceprezidentu Arti Kronbergu par neatlaidīgu ieguldījumu Latvijas jaunatnes sporta attīstībā, ķīmiskās avārijas seku likvidāciju Daugavas baseinā un sveicot 50.dzimšanas dienā pasniedza fonda Goda zīmi bronzā Baltkrievijas Republikas Ārkārtējo situāciju ministra vietniekam ģenerālmajoram Aleksandram Šamko.

Helēnas Tihomirovas fotoizstāde “Ne vien putniem lemts lidot"

12.10.2018.-12.12.2018. Latvijas Ugunsdzēsības muzejā no 12.oktobra skatāma Helēnas Tihomirovas fotoizstāde “Ne vien putniem lemts lidot” , kura veltīta Rīgas civilās aviācijas institūta (dib. 1919.) simtgadei. Izstāde kļūs par vienu no pirmajiem pasākumiem, veltītiem leģendārai augstskolai. Tēma aktuāla, XXI gadsimtā − aviāciju arvien plašāk pielieto arvien plašāk dažādos glābšanas darbos, dzēšot mežu ugunsgrēkus, glābjot cilvēku dzīvības ekstremālos apstākļos, veicot katastrofu bīstamo faktoru izplatīšanās izlūkošanu un tml., arī šeit pielietojamo lidaparātu veidu diapazons ir visai plašs, sākot ar bezpilota lidaparātiem (droni), helikopteriem, vieglajiem gaisa kuģiem, gaisa skrūves dzinēju grupas lidaparātiem. Helēna Tihomirova  ar foto mākslu nodarbojas jau astoņpadsmit gadus. No 1997.gada ir Latvijas Baltkrievu kultūras savienības, Itas Kozakēvičas Latvijas Nacionālo kultūras biedrību asociācijā un no 2004. gada – Baltijas baltkrievu apvienībā “Маю гонар” (Mans gods). Foto mākslu apguvusi pie foto meistariem Nikolaja Šelušenkova, Valērija Miņkova, Anatolija Karkocka, Olgas Jaunzemes un Arkādija Iļuščenko. Izstādes autore: “Ceru, ka mani izstādes darbi, neskatoties uz interesi pret romantisko profesiju, dos kādam jaunietim iespēju iejusties pilota, stjuarta vai gaisa satiksmes dispečera lomā, un turpmāk varbūt īstenot dzīvē kādu izlolotu sapni… Debesis ir kā jūra un bezdibenis, pietiek tikai reizi iegremdēties un vairs nespēj bez tā dzīvot.”

Papildināts muzeja krājums

Š.g. 19.septembrī muzeja krājums papildināts ar Rīgas pilsētas Ugunsdzēsības nodaļas priekšnieka no 1937. līdz 1940.gadam, arhitekta  Jāņa Vilhelma Orleāna (1891-1986)  Latvijas valsts apbalvojumiem, ordeņu lentēm, Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Francijas ugunsdzēsēju Savienību, Baltijas valstu Ugunsdzēsēju   biedrību un organizāciju apvienības, Starptautiskās Ugunsdzēsēju asociācijas (CTIF) krūšu nozīmēm, unikālām Latvijas Ugunsdzēsēju biedrību un organizāciju Savienības (LUS) rokas lentēm. Jānis V.Orleāns pildot Rīgas pilsētas nodaļas priekšnieka amata pienākumus vienlaicīgi bija LUS  valdes un padomes loceklis, Iekšlietu ministrijas Būvniecības departamenta Tehniskās padomes loceklis, Celtniecības padomes sekretārs, Arhitektu biedrības pārstāvis pie Mākslas un Amatniecības kamerām, Rīgas Būvju valdes ugunsdzēsības, pasīvās gaisa aizsardzības un būvju uzraudzības Nodaļas priekšnieks, izstrādājis ugunsdzēsēju uniformu metus, piedalījies Francijas Nacionālās ugunsdzēsēju Federācijas 52.kongresā un daudzos svarīgos starptautiskos pasākumos. 1944. gadā devies bēgļu gaitās uz Vāciju, 1946. gadā nodibinājis arhitektu biroju Vācijā, 1958.g. ieceļojis ASV, līdz 1967.g. strādājis par Dienviddakotas (ASV) pavalsts būvinspektoru un pensionējies. Dzimtas relikvijas no Mičiganas (ASV) atveda un muzeja krājumā nodeva J.V.Orleāna dēls Oļģerts Orleāns ar ģimeni. Esam gandarīti un pateicīgi J.V.Orleāna tuviniekiem par unikālu ģimenes relikviju saglabāšanu un dāvinājumu Latvijas Nacionālajam muzeju krājumam, lai saglabātu nākošajām paaudzēm.

Ekspresizstāde “Terorismam – nē !

No š.g. 11.septembra līdz 11.oktobrim muzejā apskatāma 2001.gada 11.septembra terora akta Pasaules Tirdzniecības centra Dvīņu torņos Ņujorkā (ASV) atcerei veltīta ekspresizstrāde, kas vēsta par Ņujorkas ugunsdzēsēju glābēju, policijas un citu dienestu pašaizliedzību, glābjot cietušos. Izstāde atgādina par XXI gadsimta sērgu - terorismu, kas atņem dzīvības, iznīcina neatjaunojamas kultūtvēsturiskas vērtības un nodara milzīgu ļaunumu civilizācijai.

Svinīgs zvērests

  12.septembrī muzeja Slavas zālē svinīgos apstākļos pirmo zvērestu apzinīgi kalpot sabiedrības interesēm nodeva jaunās amatpersonas - Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Zvanu centru dispečeres. Vēlam veiksmi, panākumus, karjeras izaugsmi!

Atklāta izstāde Latvijas Ugunsdzēsības muzejam-40

  Atzīmējot Latvijas Ugunsdzēsības muzeja 40. gadskārtu, 2018.gada 6.septembrī atklāta izstāde Latvijas Ugunsdzēsības muzejam-40 . Izstāde aicina izsekot muzeja darbības virzieniem sākot no depo rekonstrukcijas līdz dalībai Latvijas muzeju kopizstādei Latvijas gadsimts. Muzeja veidotāji, apzinot un vācot eksponātus topošajam muzejam, centās uzmeklēt ugunsdzēsējus, kuru dzīve saistīta ar ugunsdzēsību, saņēmuši novēlējumu- saglabāt vēstures liecības nākošajām paaudzēm. Laika gaitā vadoties no muzeja misijas mainījušās prioritātes – no ugunsdzēsības vēstures izpētes līdz apmeklētāju izglītošanai un informēšanai, pamatojoties uz nepieciešamību sabiedrībai sevi pasargāt no ugunsnelaimes un citām stihiskām nelaimēm. Muzeja kolektīvs vēlreiz pateicas visiem, kuri dāvināja bieži vien savas visdārgākās piemiņas lietas, nežēloja savu brīvo laiku, padomus un ieteikumus.

Svinīgs pasākums muzejā

Sirsnīgi pateicamies Valsts ugunsdzēsības dienesta vadībai, Kultūras ministrijas Muzeju nodaļai, muzeja pamatlicējiem, veidotājiem un attīstītājiem, kolēģiem, muzeja draugiem, muzeja centienu un materiālās bāzes atbalstītājiem un ciemiņiem par dalību muzeja 40.gadskārtas svinīgajā pasākumā, izteiktajiem labajiem vārdiem un sirsnīgiem novēlējumiem.