Aktualitātes

Par muzeja darba laiku svētkos

Cien. apmeklētāj! Latvijas  Republikas Proklamēšanas  dienā 2020.gada 18.novembrī  - muzejs apmeklētājiem būs slēgts!   Jūsu - Latvijas Ugunsdzēsības muzejs

Muzeja apmeklējuma kārtība ārkārtējās situācijas laikā

Ievērojot izsludinātās ārkārtējās situācijas drošības pasākumus no 2020. gada 9. novembra līdz 6.decembrim Latvijas Ugunsdzēsības muzeju varēs apmeklēt tikai individuāli, izņemot vienas mājsaimniecības locekļus. Ieeja sejas maskās, jāveic roku dezinfekcija, tiks mērīta ķermeņa temperatūra. Regulēsim apmeklētāju kustību, sekojot, lai telpās atrodas ne vairāk kā 50% ( 32 cilvēki ) no kopējā iespējamā cilvēku skaita. Mājaslapā: www.muzejs.vugd.gov.lv    interesentiem iespējams attālināti iepazīties ar muzeja aktualitātēm, izstāžu anotācijām,  pētniecisko darbību, pastāvīgās ekspozīcijas fragmentiem, kā arī apmeklēt muzeju klātienē. Būsim disciplinēti, atbildīgi sargāsim sevi un līdzcilvēkus un uzvara pār Covid 19 būs mūsu!

Latvijas ugunsdzēsības 100 gadiem veltīta izstāde jaunajā Cēsu ugunsdzēsības depo

No šodienas, 30.septembra uz VUGD Vidzemes reģiona brigādes Cēsu daļas, vienu no skaistākajiem valstī, jauno gaišo ugunsdzēsības depo uz palikšanu aizceļoja Latvijas ugunsdzēsības attīstībai pēdējos 100 gados veltīta tematiska izstāde ar 1907.gadā Vācijas ražotnē “Langensiefen & Co” St.Pēterburgas (Krievijas Impērija) meitas uzņēmumā izgatavotu unikālu  viencilindra sūkni (Latvijā vienīgais eksemplārs) ar divpusēji (opozīti) darbojošos virzuli uz zirga vilkmes vienass atsperota pajūga. Perspektīvā izstādi regulāri aktualizēsim un šādu ekspoziciju veidošanas ģeogrāfija pakāpeniski tiks paplašināta arī citos valsts novados, lai ar Latvijas ugunsdzēsības un civilās aizsardzības attīstības vēsturi un aktualitātēm varētu iepazīties plašāks interesentu loks ārpus Rīgas un muzeja.

Līdzjūtība Vladislavam Žerdiņam aizejot

Sērojam un izsakām dziļu  līdzjūtību pirmajai muzeja direktorei Veltai Žerdiņai sakarā ar laulātā, ugunsdzēsības veterāna, atvaļinātā apakšpulkveža Vladislava Žerdiņa aiziešanu mūžībā. Vladislavs Žerdiņš, viens no pirmajiem Latvijā, 1950.to gadu sākumā absolvējis Rīgas milicijas skolas Ugunsdzēsības tehnisko fakultāti, dienējis ugunsdzēsības struktūrvienībās dažādos amatos, izglītojis topošos ugunsdzēsējus, vadījis dienesta apakšvienības, licis pamatus Operatīvā ugunsdzēsības štāba veidošanā, operatīvā dežuranta amatā vadījis neskaitāmu sarežģītu ugunsgrēku efektīvu likvidāciju, divkārt apbalvots ar medaļu “Par drošsirdību ugunsgrēkā”. Aizejot pelnītā atpūtā, zināšanas, pieredzi, enerģiju un prasmes ielicis Latvijas Ugunsdzēsības muzeja izveidē un attīstībā. Pateicība par mūža ieguldījumu ugunsdzēsībā un lai vieglas smiltis… Atvadīšanās piektdien, 25.septembrī plkst. 12:00 Ziepniekkalna kapos Rīgā. 

Izstāde Ainažu Ugunsdzēsības muzejā

Kļuvis par tradīciju katru rudeni atklāt jaunu Latvijas Ugunsdzēsības muzeja tematisku izstādi Ainažu Ugunsdzēsības muzejā. Šoreiz vakar, 21. septembrī piedāvātā izstāde veltīta siltumģenerējošu iekārtu (krāsnis, katli, kamīni un tml.) ugunsdrošai ekspluatācijai un skursteņslauķa profesijas lomai šai procesā. Muzeji regulāri apmainās ar informāciju un pieredzi, patiess prieks par Ainažu Ugunsdzēsības muzeja konsekventu attīstību, bagātinot ekspozīciju ar jauniem ekskluzīviem priekšmetiem, modernām demonstrācijas un komunikācijas iekārtām un tehnoloģijām. Vēlam veiksmi!

Visvaldim Voinam 92

Šodien, 16.septembrī 92. Dzimšanas dienu svin ugunsdzēsības dienesta veterāns, atvaļinātais apakšpulkvedis Visvaldis Voins, viens no spilgtākajiem biatlona pamatlicējiem Latvijā pēc II.Pasaules kara, Latvijas izlases komandas ugunsdzēsības lietišķajā sportā dibinātājs, pirmais PSRS un viens no trim Latvijā apbalvots ar trim medaļām “Par drošsirdību ugunsgrēkā”, kam par godu pazīstamā māksliniece Valentīna Zeile vēl pagājušā gadsimta 70.tajos gados veidojusi krūšutēlu bronzā.  Pēc atvaļināšanās no dienesta V.Voins aktīvi piedalās Latvijas Ugunsdzēsības muzeja krājuma pilnveidošanā un attīstībā, organizē un atbalsta ugunsdzēsības veterānu pasākumus. Novēlam Visvaldim Voinam daudz laimes, stipru veselību, neapsīkstošu enerģiju un daudzus gadus!

Černobiļas AES avārijas seku likvidācijas dalībniekiem veltīts svinīgs pasākums un izstāde

Š.g. 10.septembrī muzejā notika Černobiļas AES avārijas seku likvidācijas sākuma atcerei veltīts svinīgs pasākums. Pasākuma gaitā Latvijas Savienības “Černobiļa” prezidents Arnolds Vērzemnieks informēja klātesošos par Savienības aktivitātēm trīsdesmit gadu garumā, Latvijas Savienības “Černobiļa” viceprezidents, Savienības Goda zīmes domes priekšsēdētājs Māris Šops avārijas seku likvidācijas dalībniekiem un aktīvistiem pasniedza Latvijas Savienības “Černobiļa” un Ukrainas apbalvojumus, t.sk. Bogdana Hmeļņicka ordeņus un Ukrainas Varoņa Zelta zvaigznes. Vienlaicīgi muzejā atklāta un līdz 2020.gada beigām apskatāma Latvijas Savienības “Černobiļa” ilggadējai darbībai veltīta tematiska izstāde.  

Tematiska izstāde “Latvijas savienības “Černobiļa” aktivitātes”

10.09.2020.− 31.12.2020. Š.g. 10. septembrī muzejā tiks atklāta 34.gadskārtai kopš pasaulē lielākās kodolavārijas Černobiļas AES Ukrainā veltīta tematiska izstāde, kas ataino Latvijas savienības “Černobiļa” valdes un aktīvistu daudzu gadu garumā veikto darbu pēc avārijas, izstrādājot tiesību bāzi, veidojot Černobiļas AES avārijas likvidācijas dalībnieku medicīniskās un sociālās rehabilitācijas sistēmu, godinot aktīvistus un iemūžinot Latvijas iedzīvotāju varoņdarbu avārijas seku novēršanā. Avārija Černobiļas Atomelektrostacijā (Ukraina) notika 1986.gada 26.aprīlī, ilgstoši izplatot radioaktīvu piesārņojumu Ukrainā, Baltkrievijā, Krievijā un citās valstīs. Avārijas seku lokalizācijai mobilizēja ievērojamus resursus, vairāk kā 800 000 cilvēkus, t.sk. vairāk nekā 6000 Latvijas iedzīvotājus. Latvijas savienības “Černobiļa” biedri un viesi pie Latvijas Ugunsdzēsības muzeja pēc svinīgā pasākuma muzejā, 2019.gada 17.aprīlī   Latvijas arodslimību ārstu asociācijas  viceprezidente, arodslimību ārste Tija Zvagule (vidū)  ar darba kolēģiem un Latvijas savienības “Černobiļa” pārstāvjiem    Latvijas arodslimību ārstu asociācijas  prezidente, RSU Paula Stradiņa KUS Aroda un radiācijas medicīnas centra vadītāja Maija Eglīte draugu un kolēģu pulkā   Iekšlietu ministrijas apbalvojums “Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieka piemiņas zīme”

Papildinās muzeja krājums

VUGD Operatīvās vadības pārvaldes Ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbu nodaļas vadītājs Guntars Šaripo kārtējo reizi nodeva muzeja krājumā paziņas Natālijas Kibisovas uz meža ceļa Garkalnes novadā, Jaunciemā, netālu no Ķīšezera atrastu nozīmi, kas izrādījās unikāla 20.gs. sākumā  Jēkabpils brīvprātīgo ugunsdzēsēju piederības zīme, kāda muzeja krājumā vēl nav bijusi. Muzejs pateicīgs G.Šaripo par saudzīgu attieksmi pret vēsturiskām vērtībām un regulāru muzeja krājuma bagātināšanu.

Iznākusi Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem veltīta grāmata

Sadarbībā ar Latvijas savienību “Černobiļa”, Černobiļas AES avārijas seku likvidācijas dalībniekiem un Latvijas Ugunsdzēsības muzeju, dokumentālā formātā atainojot Latvijas iedzīvotāju ieguldījumu Černobiļas AES avārijas seku lokalizācijā, Polijā izdota vēsturnieka, Ph. D. Pāvela Sekulas (Pawel Sekula) grāmata "Chernobyl Liquidators". The Unknown Story With the Testimony of the President of Latvia” (“Černobiļas likvidatori. Nezināms stāsts ar Latvijas Valsts prezidenta liecību”) angļu valodā, veicinot iespēju ar šo varoņdarbu iepazīstināt plašu lasītāju loku Pasaulē. Pandēmijas ierobežojumu dēļ, diemžēl, autors uz grāmatas prezentāciju ierasties nevarēja, atsūtot izdevuma drukāto eksemplāru pa pastu. Grāmatu prezentēsim Latvijas savienības “Černobiļa” darbībai veltītas izstādes atklāšanas laikā š.g. 10.septembrī plkst. 14.00.