Fotoizstāde “Spēks, grācija, maigums” Print

 04.12.2017. – 24.01.2018.

“Fotogrāfiem piemīt tīra dvēsele, bet dubļaini ceļgali”− šī doma labi ilustrē foto žanru, kurā jau četrus gadus darbojas fotogrāfe Aleksandra Saveļjeva, par foto modeļiem izmantojot dažādu nokrāsu, augumu, spalvojuma dzīvnieku pasaules pārstāvjus, katru ar individuālu raksturu, emocijām un temperamentu. Šodien autore piedāvā savu vismīļāko, vislielāko modeļu ar bagātu dvēseli − zirgu portretus.

No viduslaikiem līdz pat 20. gs. vidum zirgi bija cilvēku galvenais pārvietošanās līdzeklis imperatoru galmos, pasta nozarē, karaspēkā, lauksaimniecībā, ugunsdzēsībā un civilizācijas pastāvēšana ikdienā nemaz nebija iedomājama bez šiem dabas harmoniski veidotajiem dzīvniekiem.

Aleksandra emocionāli akcentē, ka jau no bērnības viņai fascinē zirgu spēks, grācija un vienlaicīgi maigums. Nevienam dzīvniekam pasaulē nepiemīt tāds emocionāls skaistums, kā zirgiem, kuri spēj būt ne tikai maigi, bet arī romantiski un ironiski. Dienas svelmē varam vērot, kā zirgi viens otru maigi glāsta, vakarā, kad gaiss atdzisis, ievingrinot muskuļus, graciozie dzīvnieki kā vējš straujā bara skrējienā ar lepni paceltām galvām un plīvojošām krēpēm dodas pāri laukiem. Citreiz liekas, ka daudzas paražas kāds zirgs aizņēmies no cilvēkiem, simulējot nespēku, “netīšām” uzkāpjot uz pāridarītāja kājas vai aizbēgot no nevēlama braucēja. Tomēr šie dzīvnieki nespēj vien sagaidīt, kad atnāks saimnieks, uzcienās ar kādu našķi, mazgās un līdz spīdumam sakops spalvu, par ko zirgs pateiksies, palīdzot cilvēkam veikt nepieciešamo darbu.

Aleksandras sagatavotās personālizstādes galvenais mērķis ir pārliecināt par uzticības iespēju starp zirgu un cilvēku, tādas uzticības, ko nevar nopirkt ne par kādiem našķiem, ko autore ilgu laiku novērojusi un iemūžinājusi fotogrāfijās.

Mūsdienu straujajā dzīves ritumā, kad, padarot civilizāciju nabagāku, ik dienas pasaulē pazūd vairāki dzīvnieku veidi, - autores dzīvnieku pasaules skaistuma filozofijas interpretācija ir vēl viens nozīmīgs solis, lai veicinātu cilvēkus kļūt labākiem un atsaucīgākiem ne tikai savā starpā, bet arī attiecībās ar dzīvnieku pasauli… Laipni lūgti!

Latvijas Ugunsdzēsības muzejs