Tematiskā izstāde “Rīgas profesionālajai ugunsdzēsēju komandai ‒ 110”Print

Latvijas Ugunsdzēsības muzejā no 2017.gada 14.februāra līdz 2018.gada 17.maijam būs apskatāma izstāde “Rīgas profesionālajai ugunsdzēsēju komandai ‒ 110”.

Pirms 110 gadiem 1907.gada 1. janvārī Rīgas Dome, apvienojot Rīgas policijas ugunsdzēsēju komandas un “skrejošo kolonnu”, pabeidza ugunsdzēsības nozares reorganizāciju, izveidojot profesionālu (algotu) Rīgas pilsētas ugunsdzēsēju komandu.

Atzīmējot minēto notikumu, muzejā izveidota tematiskā izstāde par Rīgas profesionālās ugunsdzēsības attīstības vēsturi, kas noslēdzas ar mūsdienu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Rīgas reģiona pārvaldes darbu atainojošu foto galeriju.

19.gs. pirmajā pusē sāka darboties pilsētas policijas iecirkņu ugunsdzēsēju komandas. Lai uzlabotu ugunsdrošību 1882.gada novembrī pilsētas pašvaldība izveidoja t.s. “Skrejošo kolonnu” ar 16 apmācītiem algotiem ugunsdzēsējiem.

19.gs. otrajā pusē Rīga piedzīvoja strauju ekonomisko uzplaukumu, kļūstot par Baltijas rūpniecības un kultūras centru, bija nepieciešams uzlabot ugunsdrošības stāvokli pilsētā, organizējot disciplinētas un labi apmācītas profesionālas ugunsdzēsēju komandas.

1882.gadā Rīga pieņēma Sabiedrisko ugunsdrošības programmu, paredzot būtisku ugunsdzēsības attīstību, t.sk. 1886.gada līdz 1902.gadam četru ugunsdzēsēju depo celtniecību un profesionālas pilsētas ugunsdzēsēju komandas izveidošanu. Depo projektu autors ir tā laika Rīgas galvenais arhitekts Reinholds Šmēlings. Depo izbūvēja Maskavas ielā 1b, Jaroslavas (tagad Ludzas) ielā 24, Matīsa ielā 9, Akmeņu ielā 17., kur, izņemot Ludzas ielā 24, arī šobrīd ir ugunsdzēsības daļas. Vēlāk, 1910. gadā uzbūvēja depo Hanzas ielā 5.