Pastāvīgā ekspozīcija

Civilās aizsardzības attīstība Latvijā

2014.gada 27.maijā  Latvijas Ugunsdzēsības muzejā atklāta  pastāvīgās ekspozīcijas sadaļa, veltīta civilās aizsardzības (CA) attīstībai Latvijā un Latvijas iedzīvotāju dalībai Černobiļas AES avārijas seku likvidācijā.  Civilā aizsardzībā, kā valsts aizsardzības sistēmas sastāvdaļa, ieviesta Vietējā pasīvā pretgaisa aizsardzība (VPGA), kas, sākot no 1934.gada,  attīstības gaitā pilnveidojusies līdz mūsdienām. 1956. gadā VPGA iekļāva arī PSRS valsts aizsardzības sistēmā. 1961.gadā VPGA transformējās civilā aizsardzībā kuras uzdevums – aizsargāt iedzīvotājus un tautsaimniecību kara apstākļos, kā arī miera laika katastrofu gadījumā. Pēc Černobiļas AES avārijas, zemestrīces Armēnijā un citām postošām katastrofām, par CA galveno prioritāti noteica gatavību likvidēt miera laika avāriju un katastrofu sekas.

Maxima traģēdijas Priedaines ielā 20, Rīgā atcerei veltīta Aleksandra Vinka fotoreportāža „Zaudēts visdārgākais”

2013.gada 21. novembrī Priedaines ielā 20, Rīgā iegruvušais lielveikala „Maxima” jumts 1500 m 2 platībā: izdzēsa 54 cilvēku, no tiem 3 ugunsdzēsēju glābēju dzīvības, ievainoja vairākus desmitus cilvēku, tai skaitā 12 glābējus, neskaitot ilgi ārstējamās psiholoģiskās traumas; 3 bērni zaudēja abus vecākus, 13 bērni–vienu no vecākiem, par laimi nepilngadīgie nav gājuši bojā; lielākā traģēdija Latvijā kopš valstiskās neatkarības atjaunošanas, viena no lielākajām pēc upuru skaita būvnozarē Eiropā pēdējo 20 gadu laikā;     gandrīz 4 diennaktis glābšanas darbus veica 493 ugunsdzēsēji glābēji; neatliekamo palīdzību cietušajiem sniedza pavisam 25 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes no Rīgas, Dobeles, Jelgavas; ar cietušajiem un bojā gājušajiem strādāja 27 valsts policijas amatpersonas; sabiedrisko kārtību nodrošināja 309 Rīgas Pašvaldības policijas darbinieki ar 60 spec. transportlīdzekļiem; glābšanas darbu atbalsta pasākumus veica desmitiem Nacionālo Bruņoto spēku militārpersonas; notikuma vietā strādāja 5 autoceltņi, desmitiem kravas auto, frontālie iekrāvēji, universālie ekskavatori, treileri, pacelšanas grozi u.c. inženiertehnika no SIA „Rīgas tilti”, AS „Ceļu pārvalde”, SIA „Tilts”, SIA „Viadukts”, SIA „Roadeks”, SIA „Arsava”, SIA „Jūrmalnieks AK”, SIA „E Būvvadība”, SIA „Alfis” u.c. uzņēmējsabiedrībām. Neaizmirsīsim zaudētos. Katrs dzīvosim un strādāsim atbilstoši sirdsbalsij, lai uzvar veselais saprāts un šāda nelaime mūs nekad nepiemeklē !

Dinastijas-ugunsdzēsības pamatu stūrakmeņi

2012.gada 17.maijā par godu Ugunsdzēsēju un glābēju dienai  Latvijas Ugunsdzēsības muzejā tika atklāta muzeja pastāvīgās ekspozīcijas sadaļa par Latvijas ievērojamākajām ugunsdzēsēju dinastijām.   Cilvēks - ugunsdzēsības dienesta pamatvērtība, izmantojot tehniku un aprīkojumu veic savu misiju - palīdz nelaimē nonākušiem. Visu cieņu ugunsdzēsēju dinastijām, kas paaudžu paaudzēs pārmanto un vairo profesionālo meistarību, saglabā un attīsta bagātās vēsturiskās tradīcijas, ziedo sevi humānu mērķu sasniegšanai.