Pastāvīgā ekspozīcija

Izstāde “Neblēņo ar uguntiņu!”

01.03.2019.-31.12.2012. Latvijas Ugunsdzēsības muzejā, Rīgā, Hanzas ielā 5 atklāta mākslinieces Dainas Lapiņas guašas zīmējumu izstāde “ Neblēņo ar uguntiņu!” Māksliniece dzimusi 1943.gadā Baldonē. Beigusi Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu. Latvijas Mākslinieku savienības biedre kopš 1976.gada. Galvenokārt ilustrējusi bērnu grāmatas, darinājusi mākslinieciskas atklātnes, strādājusi grafikās reklāmas jomā, piedalījusies animācijas filmu veidošanā. Viņas ilustrācijām raksturīgs spilgts dekoratīvs zīmējums, poētiska izsmalcinātība, dziļa psiholoģijas un humora izjūta. D.Lapiņa pievērsusies aktuālai tēmai- ugunij ir divas dabas-tā ir gan  laba, gan ļauna, jo jebkura neuzmanīga rīcība ar uguni var novest pie traģiskām sekām, un iepazinusies  ar ugunsgrēku cēloņiem un tā radītajām sekām, izvēlējās tēmu - bērnu rotaļas ar uguni un radīja zīmējumu ciklu Neblēņo ar uguntiņu . 1986.gadā izdevniecībā Liesma iznāca tāda paša nosaukuma grāmatiņa ar dzejnieka P.Jurciņa dzejas rindām. Lai gan zīmējumu sērija radīta vairāk nekā pirms trīsdesmit gadiem, tā savu aktualitāti nav zaudējusi arī šodien. Izstāde paredzēta pirmskolas un jaunāko skolas vecuma bērniem.

Pastāvīgās ekspozīcijas sadaļa "Drošībai ikdienā"

Ņemot vērā, ka Ministru kabineta 2016. gada 19. aprīļa noteikumu Nr. 238 “Ugunsdrošības noteikumi” normas uzdod pienākumu no 2020. gada 1. janvāra visos mājokļos uzstādīt autonomos UGUNSGRĒKA DETEKTORUS un mājokļus nodrošināt ar UGUNSDZĒSĪBAS APARĀTIEM , muzeja Praktikuma zālē pastāvīgā ekspozīcija papildināta ar populāri skaidrojošu informāciju detektoru un ugunsdzēsības aparātu korektas izvēles un apkopes jautājumos ar iespēju praktiski veikt minēto iekārtu pārbaudes. Ar detektoru atbalstu ugunsgrēkos izglābtas daudzas dzīvības, to iegāde un dāvināšana tuviniekiem un draugiem būs laba investīcija ikdienas drošības garantiju pilnveidošanā!

Civilās aizsardzības attīstība Latvijā

2014.gada 27.maijā  Latvijas Ugunsdzēsības muzejā atklāta  pastāvīgās ekspozīcijas sadaļa, veltīta civilās aizsardzības (CA) attīstībai Latvijā un Latvijas iedzīvotāju dalībai Černobiļas AES avārijas seku likvidācijā.  Civilā aizsardzībā, kā valsts aizsardzības sistēmas sastāvdaļa, ieviesta Vietējā pasīvā pretgaisa aizsardzība (VPGA), kas, sākot no 1934.gada,  attīstības gaitā pilnveidojusies līdz mūsdienām. 1956. gadā VPGA iekļāva arī PSRS valsts aizsardzības sistēmā. 1961.gadā VPGA transformējās civilā aizsardzībā kuras uzdevums – aizsargāt iedzīvotājus un tautsaimniecību kara apstākļos, kā arī miera laika katastrofu gadījumā. Pēc Černobiļas AES avārijas, zemestrīces Armēnijā un citām postošām katastrofām, par CA galveno prioritāti noteica gatavību likvidēt miera laika avāriju un katastrofu sekas.

Maxima traģēdijas Priedaines ielā 20, Rīgā atcerei veltīta Aleksandra Vinka fotoreportāža „Zaudēts visdārgākais”

2013.gada 21. novembrī Priedaines ielā 20, Rīgā iegruvušais lielveikala „Maxima” jumts 1500 m 2 platībā: izdzēsa 54 cilvēku, no tiem 3 ugunsdzēsēju glābēju dzīvības, ievainoja vairākus desmitus cilvēku, tai skaitā 12 glābējus, neskaitot ilgi ārstējamās psiholoģiskās traumas; 3 bērni zaudēja abus vecākus, 13 bērni–vienu no vecākiem, par laimi nepilngadīgie nav gājuši bojā; lielākā traģēdija Latvijā kopš valstiskās neatkarības atjaunošanas, viena no lielākajām pēc upuru skaita būvnozarē Eiropā pēdējo 20 gadu laikā;     gandrīz 4 diennaktis glābšanas darbus veica 493 ugunsdzēsēji glābēji; neatliekamo palīdzību cietušajiem sniedza pavisam 25 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes no Rīgas, Dobeles, Jelgavas; ar cietušajiem un bojā gājušajiem strādāja 27 valsts policijas amatpersonas; sabiedrisko kārtību nodrošināja 309 Rīgas Pašvaldības policijas darbinieki ar 60 spec. transportlīdzekļiem; glābšanas darbu atbalsta pasākumus veica desmitiem Nacionālo Bruņoto spēku militārpersonas; notikuma vietā strādāja 5 autoceltņi, desmitiem kravas auto, frontālie iekrāvēji, universālie ekskavatori, treileri, pacelšanas grozi u.c. inženiertehnika no SIA „Rīgas tilti”, AS „Ceļu pārvalde”, SIA „Tilts”, SIA „Viadukts”, SIA „Roadeks”, SIA „Arsava”, SIA „Jūrmalnieks AK”, SIA „E Būvvadība”, SIA „Alfis” u.c. uzņēmējsabiedrībām. Neaizmirsīsim zaudētos. Katrs dzīvosim un strādāsim atbilstoši sirdsbalsij, lai uzvar veselais saprāts un šāda nelaime mūs nekad nepiemeklē !

Dinastijas-ugunsdzēsības pamatu stūrakmeņi

2012.gada 17.maijā par godu Ugunsdzēsēju un glābēju dienai  Latvijas Ugunsdzēsības muzejā tika atklāta muzeja pastāvīgās ekspozīcijas sadaļa par Latvijas ievērojamākajām ugunsdzēsēju dinastijām.   Cilvēks - ugunsdzēsības dienesta pamatvērtība, izmantojot tehniku un aprīkojumu veic savu misiju - palīdz nelaimē nonākušiem. Visu cieņu ugunsdzēsēju dinastijām, kas paaudžu paaudzēs pārmanto un vairo profesionālo meistarību, saglabā un attīsta bagātās vēsturiskās tradīcijas, ziedo sevi humānu mērķu sasniegšanai.